Updates on Girls Basketball: LIVE, results, and featured coverage for Thursday, February 24

Updates on Girls Basketball: LIVE, results, and featured coverage for Thursday, February 24 ...

FEB.24TH THURSDAY

COVERAGE OF FEATURED

1-Ewing vs. 3-Notre Dame, 5

1-Saddle River Day vs. 3-Immaculate Heart, 7

Woodstown, Penns Grove, 5

SCOREBOARD OF COUNTY TOURNAMENT

TOP 20 SCOREBOARD

Thursday, February 24,

Cumberland 41, Glassboro 10

Thursday, February 24, there will be a Thursday, February 24th.

Day of Immaculate Heart (20-4) vs. Saddle River (21-1) at Fair Lawn HS, 7pm

At Atlantic Tech, Hammonton (12-9) at (9-13) at 4pm

At Atlantic City, TBA, Atlantic City (12-9) vs. Mainland (21-2).

At Atlantic City, TBA, Absegami (14-8) vs. Wildwood Catholic (20-4)

At Cure Insurance Arena, Notre Dame (17-5) vs. Ewing (20-1)

Gill St. Bernard's (16-4) in Hillsborough (15-7) is 16-4, 5pm.

Rutgers Prep: Bound Brook (17-6) at 21-2, 7:24pm

Cumberland (1-18) is at Glassboro (5-19), 4am.

Princeton (10-9) hosts New Egypt (16-4) and TBA

Maple Shade (7-12) at Doane Academy, TBA

Moorestown Friends (5-16) at Cinnaminson (18-7) at 3:45pm

@ BCIT Medford, Florence (12-8) vs. Medford Tech (9-12) at 3:45pm

Burlington City (12-10) at Bordentown (7-12) at 4pm

Gloucester (8-13) at Riverside (6-16) at 4pm

Spotswood (14-9) in Northern Burlington (4-19) 4:15pm

At Palmyra High School, Westampton Tech (8-9) vs. Palmyra (19-4) 4:30pm

Nutley (11-13): Fair Lawn at 4pm

Paramus (15-9) in Indian Hills at 4pm

Dwight-Morrow (1-21) at Mary Help of Christians (10-6), 4pm

At Northern Highlands (13-15), Paramus Catholic is 2:30 pm.

Ramsey (12-12) at Wayne Hills (17-6), 4:15pm

Dumont (21-2) at Ridgewood (14-8), 4:15pm

River Dell (22-2) at Morristown (12-6) 4:30pm

At Old Tappan (17-6) in Marlboro, 7:30pm

At High Point (15-10) West Milford at 6pm

Westwood (14-9) is held in Pascack Valley (13-10) at 7pm.

Passaic Tech (15-7) at Ridgefield Park (6-15) 7pm

Hackensack (3-18) teaneck (14-8) at 7pm

At Clayton High School, Buena (5-15) vs. Clayton (9-13) at 5pm

At JV-Vars 4 and 5:30pm at OLMA, 5:30pm, Vineland (12-9) vs. Our Lady of Mercy (12-11).

Bridgeton (10-12) is the building of Cedar Creek at 5:30pm.

At Triton (8-13) in West Deptford, he will perform at 4pm.

Gloucester (8-13) at Riverside (6-16) at 8pm, Friday Night Live.

Princeton (10-9): New Egypt (16-4): TBA

Bridgewater-Raritan (4-21) in West Windsor-Plainsboro South (7-14) 4:30pm

Old Bridge (13-7) at Robbinsville (14-9) at 6pm

Linden (3-19) at Piscataway Tech at 4pm

Henry Hudson (7-12) will meet Perth Amboy Tech (8-13) at 4pm.

Woodbridge (14-8): South River (17-8)

Spotswood (4-19) at Northern Burlington (4-19) 4:15pm

Keyport (4-15) is at Highland Park (9-14) at the end of the day, and at 4:15pm.

Colonia (22-3) at Watchung Hills (11-11) at 4:30pm

Iselin Kennedy's Dunellen (6-18) at Dunellen (11-11), 5:30pm

Robbinsville (14-9): 6pm Old Bridge (13-7)

Kearny (16-9) is the venue for Glen Ridge (9-10) at 4:30pm.

North Hunterdon (10-15) St. Elizabeth (St. Elizabeth)

Mountain Lakes (13-9) Wallkill Valley at 4pm

At Lenape Valley (8-16) Hanover Park at 4pm

Pequannock (14-7), Hackettstown (18-6) at 4pm

At Morristown (12-6) and 4:30pm, River Dell (20-2) is a 12-minute drive.

Parsippany Hills (9-13) at Parsippany (4-15) at 5pm

Roxbury (4-13) for Kittatinny (15-5)

Morris Knolls (15-8) at Morris Tech (11-10) at 5:30pm

North Warren (17-6) at Phillipsburg (9-13), 5:30pm

Vernon (5-16) at Boonton (12-10) at 5:30pm

Villa Walsh (13-13) at Columbia (12-7), 5:30pm

West Milford (8-15) at High Point (15-10) at 6pm

Union Catholic Sunday Night (8-17) welcomed Randolph (16-8).

At Jefferson (20-4) at Morris Hills (17-6), the reception will be held at 7pm.

At Lodi (9-16), Leonia will meet (10-11) at 4pm.

At Palisades Park, Paterson Charter (0-24) at 10:30 pm

Cresskill (12-12) will meet Saddle Brook (13-10) at 4pm.

Butler (14-11) at Elmwood Park at 4:15 pm

Waldwick (13-11) is having a meal in Hasbrouck Heights (19-4) at 5pm.

North Arlington (3-18): 5:30pm. Wallington (30-10)

At Hawthorne (12-10), New Milford will take place at Hawthorne.

Eastern High School/ Gym 1, 3:45pm. Shawnee (22-3) vs. Shawnee (12-13)

Camden (7-12): 4pm, Paul VI (21-3).

Seneca (8-17) at Winslow (8-13), 5:15pm

Lenape (16-8) in Washington Township at 6pm

Cherokee (20-3) is located in Cherry Hill East (5-14).

Montclair Immaculate (18-4) at Mount St. Dominic (16-8), TBA

Payne Tech (5-13) at Newark Tech (5-9) and TBA

At Caldwell (16-7), Gov. Livingston (15-5) will meet at 4pm.

Nutley (11-13) at Fair Lawn at 11pm

Barringer (11-7), 4pm, Irvington (13-7)

Newark East Side (14-13):45-4pm: American History (14-14)

Newark Collegiate (14-10): Somerville (14-10): 4pm

Millburn (14-7) at Newark Central (14-7), 4pm

Kearny (16-9) is hosting Glen Ridge (9-10) at 4:30pm.

Columbia (12-7), 5:30pm Villa Walsh (9-13)

At West Essex (5-13), there will be a verona (10-12). 5:30pm

At Freehold Township, Toms River North (16-5) (8-16), 4pm

Henry Hudson (7-12) at Perth Amboy Tech at 4pm

At Southern (10-12), Howell will be based at 4:30pm.

Holmdel (16-8) will host Wall (17-7) at 4:30pm.

Mater Dei (15-6) at Middletown South (15-6pm)

Keyport (4-15) at Highland Park at 9-14, 4:15pm

At Toms River East High School, Ocean Township (12-11) vs. Toms River East (12-11)

Marlboro (14-9) meets Old Tappan (17-6) until 5:30pm.

Monmouth (9-10) and 5:30pm on Toms River South (3-20).

Point Pleasant Boro (11-11) is located in the Central Regional and at 6:30pm.

North Hunterdon (10-15) in St. Elizabeth, TBA

Somerville (9-10) at Newark Collegiate (Newark Collegiate) will perform at 4pm.

Bridgewater-Raritan (7-21) in West Windsor-Plainsboro South (7-14)

Colonia (22-3) at Watchung Hills (10-11) at 4:30pm

Phillipsburg (9-13) will host North Warren (17-6) at 5:30pm.

Voorhees (16-7), 5:30pm, Mount St. Mary (15-8)

Warren Tech (1-10), 5:30pm, is the Academy for Urban Leadership Charter.

Warren Hills (12-12), 6pm Immaculata (14-10)

Bernards (8-14) at Belvidere (12-13) at 7pm

At Triton (8-13), West Deptford is scheduled to go 12pm.

At Woodstown High School, Penns Grove (9-7) vs. Woodstown (18-5) at 4pm

At Clayton High School, Buena (5-15) against Clayton (9-13) at 5pm

Pitman (4-17) at Gloucester Tech (9-16) 5:30pm

Delsea (18-7), 5:30pm in Glassboro (1-18).

Salem Tech (2-15) in Pennsville (13-9) at 5:30pm

Caldwell (16-7), 4pm: Gov. Livingston (15-5)

Union (9-10) at Roselle (11-10) at 4pm

Linden (3-19) at Piscataway Tech (9-14) at 9pm

At Roselle Park, Dayton (12-5) at 4:30pm

Union Catholic Sunday Nights (3-5pm) Randolph (16-8)

Cinnaminson (18-7) with Moorestown Friends at 3:45pm

Newark East Side (15-4): 4pm: American History (4-13).

Dwight-Morrow (1-21) at Mary Help of Christians (10-6), 4pm

Warren Tech (1-10): 5:30pm Academy for Urban Leadership Charter

Salem Tech (13-9) in Pennsville (2-15), 5:30pm

The New Jersey High School Sports newsletter is now available in mailboxes 5 days a week. Sign up now and be among the first to receive all of the boys and girls sports you care about, right to your inbox each weekday. To add your name,.

Follow him on Twitter.

Thank you for relying on us to provide the journalism you can trust. Please consider supporting with a subscription.

You may also like: