Hot topics | Coronavirus pandemic

Next up for the Grand Rapids soccer team: District finals for Monday's winners:

Next up for the Grand Rapids soccer team: District finals for Monday's winners:

DIVISION 1: DIVIION 2: A DIVERSION I:

Caledonia district is located in the Caleonia Valley.

Grand Ledge 3, Kalamazoo Central 2, (SO); Forest Hills Northern 1, Caledonia 0; Rockford 2, Byron Center 0.

Forest Hills Northern 4, Grand Ledge 2; East Kentwood 2, Rockford 1 (OT).

East Kentwood vs. Forest Hills Northern, 6 p.m.

Jenison district is in the Jenisson School District.

Grand Rapids Union 3, Grandville 1; Grand Haven 3, Mona Shores 1

West Ottawa 2, Hudsonville 0

Union vs. Grand Haven, 5 p.m. Tuesday, June 15. Jenison vs. West Ottawa, 7 p.m.

Oct. 21: Championship game, 5 p.m.

DIVISION 2: DIVIION 1:

Grand Rapids' Christian district is located in the heart of the city.

Grand Rapids 4, Coopersville 0, East Grand Prairies 5, Kelloggsville 8, Godwin Heights 0, Christian 7, Kenowa Hills 0, KelLoggsburg 8, Ottawa Hills 0.

Godwin Heights 5, Allendale 0 (Thursday) Godin Heights 5 (Mothersgrove) 5, Godwinning Heights 05 (Allendale) 0- Allentown

6 p.m., East Grand Rapids vs. Godwin Heights. Kelloggsville vs. Christian, 7:30 p.m.

Oct. 21: Championship game, 7 p.m.

Forest Hills Eastern district is in the Eastern part of the district.

Northview 7, Greenville 0; Forest Hills Central 3, Cedar Springs 0-; Ionia 7, Sparta - 0.; Lowell 2, Forest Hill Eastern 1 (SO)

Forest Hills Central vs. Lowell, 5 p.m.; Ionia versus Northview, 7 pp.

Oct. 21: Championship game, 6:30 p.m.

Thornapple-Kellogg district, Thorntonapples-Colgg

Eaton Rapids, 2, Battle Creek Pennfield 0

Thornapple-Kellogg 8, Charlotte 0; Hastings 3, Battle Creek Central 2; Thornton-Pellog 8, Hasttings 2, Charlotte 1; Battle creek central 2, Battle park 2).

5 p.m. on Tuesday, Thornapple-Kellogg vs. Eaton Rapids Richland Gull Lake vs. Hastings, 6:30 p.m.

Oct. 23: Championship game, 11 a.m.

Allegan district, Allegheny district.

Tuesday: Zeeland East 2, Allegan 0; Otsego 1, Plainwell 0-OT; Zellund East 3, Alleghan

Holland 4, Hamilton 0; Zeeland West 3, Wayland 2;

Holland 1, Zeeland East 0; Zealand West 4, Otsego 2.

6 p.m. on Wednesday, Holland vs. Zeeland West.

DIVISION 3: DIVIXION 4:

South Christian district is located in the South Carolina area.

Lake Odessa Lakewood 3, Wellspring 2 (2OT); Grand River Prep 4, Belding 1; Belging 4

Catholic Central 4, West Michigan Aviation Academy 1, Wednesday: Catholic Christian Central 4.

Lakewood vs. Catholic Central, 5 p.m. Tuesday, October 29. 7 p.m. South Christian vs. Grand River Prep winner.

Game on Oct. 21 at 6 p.m.

Fennville district in the Fentneville area.

Covenant Christian 2, Hopkins 0; Wyoming Lee 2, Fennville 1;

West Catholic 2, Unity Christian 1 on Thursday:

Covenant Christian 3, West Catholic 1; Holland Christian 8, Lee 1

6 p.m. on Wednesday, Holland Christian vs. Covenant Christian.

Kent City district, Kent District, district of Kent

Howard City 4, Kent City 0; Orchard View 3, Grant 1

Comstock Park 2, Newaygo 1 on Thursday: Com Stock Park

Comstock Park vs. Muskegon Oakridge, 5 p.m., Oct. 21. 7 p.m. Tri-County vs. Orchard View

DIVISION 4 - DIVERSION 3 DIVIION 5

Western Michigan Christian district is located in the western suburbs of Michigan.

NorthPointe Christian 5, Calvary Christian 1

Tri-unity Christian at West Michigan Christian, 7 p.m. Friday, November 14th.

NorthPointe Christian vs. Calvin Christian, 5 p.m. West Michigan Christian/Tri-unity Christian vs. Potters House, 7 p.m.

Friday: Championship game, 7 p.m.

Bloomingdale district of Bloomington District of Floweringdon

Saugatuck at Zion Christian, 4 p.m., Friday, August 27th.

Zion Christian hosts Black River at 5 p.m. on Tuesday, March 25. 7 p.m. Bloomingdale vs. Hudsonville Libertas

Tournament, Oct. 21 at 6 p.m.

You may also like: