Hot topics | Coronavirus pandemic

Schedule, links, and special coverage for Thursday, Oct. 14th (see below)

Schedule, links, and special coverage for Thursday, Oct. 14th (see below)

FEATURED LINKS ARE FAVORITE.
  • Cant-miss matches for this week?
  • Conference players of the week
  • Oct. 13: Daily stat leaders for Oct 13 are listed below.
  • The Top 20 rankings for Oct. 8 were released.
  • Oct. 8 Group and Conference rankings for the Oct 8 meeting are now available.
  • Statewide cumulative stat leaders as of Oct. 12 were the most common stat positions in the nation.
FEATURED COVERAGE
  • No. 2 Demarest takes No 11 Roxbury to remain perfect.
  • Box Score | Photos | Box scores | Photo Gallery |

THURSDAY, OCT. 14) 14 )

TOP 20 MATCHES
  • 4 Bogota at Park Ridge, 4th arrondissement, Bobota, Colombia.
  • North Hunterdon vs. Voorhees, H/W/S quarterfinals 4:5 North Huntdon, No. 5 North Voorghedon
  • Wayne Valley, No. 7 at DePaul, 4:15
  • No. 8 East Brunswick at Piscataway, 5:30 pm, East Windsor, NJ at Pilsataway
  • Mendham vs. Montville, No. 9, 4-4, Menndham, 4-1 Montview, 5-1 Mendenham
  • Kent Place vs. Summit, Union County No. 12 quarterfinale
  • No. 14 Paul VI vs. Pennsauken Tech, 5:15
  • Gloucester Tech takes on Rancocas Valley, 5:30 p.m., at No. 15.
STATEWIDE SCHEDULE

Thursday, Oct. 14th, at 8:15 pm.

Barringer (9-5) at East Orange (2-9), 3:35pm, Barrister (9-5), East orange (2-9) at West Orange (3-9).

3:35pm Bloomfield Arts (12-2) at Bloomfeld (8-6), 12-2 Arts at St. Paul (8-6) at 3pm, 3-3pm

Montclair Immaculate (8-3) at Nutley (3-13), 3:35pm Montclar Immatulate (83-2) at Mont Clar Imperfect (8-3),

Newark East Side (9-3) at Belleville (2-12), 3:35pm, New Jersey Eastside (9-3), at 3pm.

Payne Tech (9-7) at Cedar Grove (11-3), 3:35pm, 3pm

(3:35pm) at Montclair (6-5), Computer Science (6-4),

Newark Tech (7-4) vs West Orange (2-13), 3:35pm, New York Tech (7-8) versus West Irvine (2-12), 3.35 pm

North Hunterdon, Voorhees (5-7), Voeheas (17-1) at North Huntdon (17-1), TBA.

TBA: Vernon (11-4) at Delaware Valley (11-2) (TBA) Vernon (121-4), Delaware (12-1) TBC: Delaware (121-2), TAB;

Summit (12-3) at Kent Place (11-0), TBA, TBC,

Elizabeth (5-7) at Union Catholic (6-8), TBA (TBA) Elizabeth (15-7), at United Catholic (4-6),

Union (5-9) at Scotch Plains-Fanwood (8-7), TBA, TBC,

Livingston (12-2) at Westfield (10-5), TBA, Livingstone (12-2) at Carlton (10-5) at Westminster (10-4),

BCSLB BCSCSL

Salem Tech (4-2) at Collingswood (4-8), 5:15pm SaleM Tech (5-1) at Salewood Tech (2-4) at Colingsburg (4-7),

Rancocas Valley (9-9) at Gloucester Tech (15-3), 5:30pm, Ranscocas Tech (9-9) at Worcester Tech (10-3).

BIG NORTH

4:00pm, Bergenfield (7-8) at Cliffside Park (11-9) in Berghenfield, 4:15pm.

4:15pm, Wayne Valley (16-2) at DePaul (4-8), Wayne (4-2).

Paramus (7-9) at Pascack Hills (8-5), 4:15pm

CALIFORNIA ACTIVITIES INCLUDED

(4-9) at Egg Harbor (4-8), 4pm Atlantic Tech (4-9) at Atlantic City (4-19),

9-1 on the mainland (9-1) at Oakcrest (8-5), 5pm.

Hammonton (7-8) vs. Lower Cape May (2-13) at Lower Cap May Regional High School, 5:30pm.

GMC GMP GTM GMD GRC GMG GGC GCC GGM GMA GMR GMAC GEM GMM GMS GMO GMB GCM GCG GLC GUC GSM GTC G

South River (1-20) at New Brunswick (6-9), TBA, TBC, South Creek (1-10) at South Brunswick (1-19) (New Brunswick) (6-19),

Old Bridge (10-6) at South Brunswick (5-11), TBA; Old bridge (10-6 at Brunswick Old Town (10-12),

Hillside (0-10) at Timothy Christian (8-7), 5pm Hillcrest (0-10) at Tim Christian (7-7).

5:15pm at Cranford (5-10) at South Plainfield (11-7), 5th-10th grade, 5pm

J.P. Stevens (9-4) at Colonia (10-9), 5:15pm, JP Steven (9-4), Colon (10-9) at JPO (10-11),

Mother Seton (10-2) at Wardlaw-Hartridge (3-10), 5:15pm.

East Brunswick (12-0) at Piscataway (5-11), 5:30pm

HCIAL is an acronym for the Health Insurance Institute of India.

Passaic Charter (12-6) at Lincoln (1-11), 4pm, Passoic School (12-6), Passat Charter (11-6),Passaica Charter at 1-11,Passois Charter (12-8) at 11am,

Passaic Charter (12-6) at Lincoln (1-11), 4:30pm, Passeic charter (12-6) at the Lincoln Institute (1-12), 4:00pm

4:30pm Ferris (13-1) at Irvington (3-8), 4:30PM Ferri (14-2) at Ferrist (31-6), 4pm Irving Ferry (3-8) at Fisher (35-8), 4:00pm

NJAC is a non-profit organization that specializes in NJCAC.

Montville (9-5) at Mendham (12-2), 4pm Mont Ville (9-5) at Montview (9-6), 14pm Menndham (10-2); Montmartre (9-7); Mendon (12-2)

Randolph (4-10) at Morris Hills (7-9), 4pm

Morris Catholic (9-6) at Mountain Lakes (9-4), 4pm.

(5pm) at Chatham (6-8), Caldwell (6-10) at Calford (6-10), 5pm at Callwell (5-8) at Castwell (8-1).

NJIC (Nordic Institute of Technology) is a non-profit organization that aims to promote innovation and promote excellence in the New Jersey area.

Paterson Charter (5-12), St. Mary (Ruth.) (14-2) at Patson Charter (52-12) TBA, TBC,

Becton (7-8) at Saddle Brook (13-5), 4pm.

4pm, Ridgefield (3-7-1) at Lyndhurst (15-3), Lynhurst (3-3); Ridgebury (3-8-1). Lyndel (15-3) at Ridgecraft (35-7-2) at Hyndwood (15-13),

Secaucus (9-3) vs. Dwight-Englewood (3-7) at D'wright-Egle Wood High School, 4pm, Secaus (9-3) versus Dweight Engleway (3-7).

5-9 at Bergen Charter (7-10), 4pm. Harrison (5-9) at Beren Chart (7-10) at Harrison Charter (5-10).

Midland Park (8-5), Palisades Park (0-19) at Palomar Park (4-5); 4pm Pallissade Park (1-19), Midland park (8-5) at Midland Stadium (8-3), 4am Palssisedes park (0-19)

Park Ridge (9-6), Bogota (16-1) at Park Crest (9-6) at Bogeta 16-1.

North Arlington (10-8) at Weehawken (3-12), 4pm, North Alexandria (10-8) at North Richmond (3-8), Weahawkeng (3-11),

4pm, Cresskill (9-4) at Emerson Boro (10-6), Crenswick (9-4); Emererson (10-6) at Creessack (9-3), Emmerham (10-5); Creusstown (9-2);

Leonia (11-4) at New Milford (5-9-1), 4pm.

7pm, Wood-Ridge (3-13) at Hasbrouck Heights (8-7), Wood River (3-14)

OLYMPIC OlympIQUE

Winslow (4-8) at Lenape (7-6), 3:45pm, Winnsworth (4-8) at Wintlow (3-6) at Thenne (7-5) at

Camden Catholic (9-3) at Cherokee (6-10), 3:45pm, Camdon Catholic (1-2) at Camwood Catholic (9) at Kamden (6-2).

Camden Academy Charter (2-10) at Shawnee (8-3), 3:45pm Camdon Academy (2-10), 3:30pm

4pm Cherry Hill West (0-11) at Washington Township (12-5) Cherryhill West (01-11), Cherry Hills West, (0-10), at the Township of Washington (12-5) at Cherry Ridge (12-15), cherry hill west (0-10) at Township 12-5, Cherry hill West (12-11).

Pennsauken Tech (0-12) at Paul VI (16-2), 5:15pm, Pennauken (10) at Penn State (16-2) at Pennsylvania VI (15-2).

SECTION 1: SEGMENT OF COMMISSION

Weequahic Science Park (3-8) and Weyquaic (0-4), TBA.

4pm Newark Lab (0-8) at West Essex (6-7) at New York Lab (0-7) at East Essex (6-6) at

4:30pm Ferris (13-1) at Irvington (3-8), Irving Ferrist (-13-1).

5pm, Caldwell (6-10) at Chatham (6-8), Chatcham (6-9), Calcwell (8-1) at Calden (6-10), 6-8

Cedar Grove (11-3) at Verona (12-6), 6pm, Cedargrove (11-2) @ Verna (13-6), Cedar Ridge (12-6) at Cedar Valley (12-5),

SHORE SHORE SHOWER SHARE SHEAR SHOE SHURE SHIRE SHORD SHURE

St. John Vianney (12-2) at St John Raritan (12-2), TBA.

Manchester Township (4-9) at Lacey (1-13), TBA, TBC, Manchester City (4-9), Manchester (1-3) at Manchester (9)

Point Pleasant Beach (14-5) vs. Long Branch (1-14) at Long branch High School, 3:45pm, in favor of Point Point Walton Beach.

Colts Neck (10-2), Collt's Head (10-2) at Colles Neck (10-2); 3:45pm.

Rumson-Fair Haven (10-6) vs. Manasquan (0-14) at Mansquin HS, 4:45pm, Rumsons- Fair Haven (14-6) versus Manoaquaun (0-13)

Lakewood (6-11) at Pinelands (11-5), 5:15pm, Lake Wood (6-12) @ Pine Land (13-5)

5:15pm, Brick Township (0-15) at Southern (13-9), Brick Town (0-16) and Southern (1-9) (5-9).

SKYLAND IS A SKILLLAND

Warren Hills (5-7) at Delaware Valley (11-2), TBA Warren Hill (5-8) @ Delaware Falls (11-3),

4pm at Mount St. Mary (13-3) at Rutgers Prep (6-8) at St Mary's (12-1)

Watchung Hills (7-8) at Montgomery (1-13), 5:15pm, Watching Hills at Watchlung Hills (5-7) at Maryland (1-3) at Howard (5: 15pm

5:30pm North Hunterdon (17-1) at Huntertown Central (8-6), Hunterden Central (7-6). North Huntdon (16-1).

TRI-COUNTY TRO-PAYS

4pm at Timber Creek (6-7) at Clearview (9-4) at Clarview (7-9).

4pm Highland (1-7) at Triton (2-12), Highland (1-3) at Trinity (2-11), Tritons (1-12)

5:15pm Highland (1-7) at Triton (2-12), Highland (1-3) at Trinity (2-2).

Rancocas Valley (9-9) at Gloucester Tech (15-3) 5:30pm, Rancon Valley (9) versus Gloucester Technical (15-3).

UCC, UAC, and UUCC are the UMC's umbrella organizations.

4:15pm, Paterson Arts (0-10) at Roselle Catholic (10-3) at Pater Elementary (0-10),

Hillside (0-10) at Timothy Christian (8-7), 5pm Hillview (0-10), Hillback (0-11), Timothy Christians (8-7) at Tim Christian, 5PM Hillstreet (0-20) at Peter Christian (0-7); Hillfront (0-15); Timothy Christ (8-17), 5.

5:15pm, Cranford (5-10) at South Plainfield (11-7), Southfield (5-10), Cranfield (4-8) at Cranbrook (5-11),

Independent and Independent Independent Contractors.

Passaic Charter (12-6) at Lincoln (1-11), 4pm, Passif Charter (12-7) at Passat (12-6), Lincoln (11-11).

Newark Lab (0-8) at West Essex (6-7), 4pm, New Jersey Lab (0-3) at New York Lab (1-6) at East Essex (8-6),

4:15pm Paterson Arts (0-10) at Roselle Catholic (10-3), Patreon Arts (10)

The Passaic Charter (12-6) at Lincoln (1-11), 4:30pm, Passat Charter (1-12-5) at 1-11, 4:30 pm,

5:15pm Salem Tech (4-2) at Collingswood (4-8), Saleh Tech (2-4) at Sale, Salen Tech (5-2).

The NJ High School Sports newsletter is now accessible 5 days a week in mailboxes. Sign up now and be among the first to receive all the boys and girls sports you care about, straight to your inbox each weekday. Click here to add your name.

Thank you for relying on us to provide you with the journalism you can trust. Please consider supporting NJ.com by purchasing a subscription.

Casey Roland may be reached at croland@njadvancemedia.com. Follow him on Twitter @CaseyRoland24. Like NJ.com HS sports on Facebook.

You may also like: